  • 242408FPS-470M-01
242408FPS-470M-01
advertisement
Manufacturer No:
242408FPS-470M-01
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-242408FPS-470M-01
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 10449
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
242408FPS-470M-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Inductance-Nom (L)
    47 µH
  • Series Resistance
    444mOhm
  • Height
    2.2mm
  • Length
    6.2mm
  • Width
    6.2mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material
    Steel
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    800mA
  • Inductance
    47 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    800mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    444MOhm