  • 2455R--01000081
2455R--01000081
advertisement
Manufacturer No:
2455R--01000081
HK JDW NO:
384-2455R--01000081
Package:
Cylinder with Mounting Flange
Datasheet:
2455R--01000081
Purchasing and Inquiry
2455R--01000081 Overview
2455R--01000081 Features
Switching Temperature: 13°C
2455R Series
Current Rating - AC: 7.2A 277V 15A 120V
Cylinder with Mounting Flange Package / Case
2455R--01000081 Applications
  • Roll heater temperature control for copying machines
  • Power transistors
  • Medical equipment
  • Medical Equipment
  • Radiator water temperature detection for automotive electric fan control
  • HDDs
  • Hot gas heaters
  • Power Supplies
  • Office automation
  • Laboratory Equipment
Step5Bar-code shipping tag
2455R--01000081
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Cylinder with Mounting Flange
  • Published
    2004
  • Series
    2455R
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2.455kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Switching Cycles
    100K
  • Current Rating - AC
    7.2A 277V 15A 120V
  • Switching Temperature
    13°C