  • 249FGJSPXB25102KA
249FGJSPXB25102KA
advertisement
Manufacturer No:
249FGJSPXB25102KA
Manufacturer:
Vishay Spectrol
HK JDW NO:
876-249FGJSPXB25102KA
Package:
Datasheet:
Description:
VISHAY 249FGJSPXB25102KA Rotary Potentiometer, Cermet, 1 kohm, 1 W,10%, 249 Series, 1 Turns, Linear
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
249FGJSPXB25102KA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Published
    2013
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Power Rating
    1W
  • Depth
    12.7mm
  • Military Standard
    Not
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Number of Turns
    1
  • Hole Diameter
    9.525 mm
  • Number of Gangs
    1
  • Height
    13.11mm
  • Length
    30.73mm
  • Width
    12.7mm