  • 24FMN-BMTTN-A-TF(LF)(SN)
24FMN-BMTTN-A-TF(LF)(SN)
advertisement
Manufacturer No:
24FMN-BMTTN-A-TF(LF)(SN)
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
385-24FMN-BMTTN-A-TF(LF)(SN)
Package:
Description:
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 24 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
24FMN-BMTTN-A-TF(LF)(SN)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FMN
  • Published
    2010
  • Feature
    Low Insertion Force (LIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    24
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin
  • Housing Color
    Black
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Straight
  • Height Above Board
    0.201 5.10mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm