  • 250BXC22M10X20
250BXC22M10X20
advertisement
Manufacturer No:
250BXC22M10X20
HK JDW NO:
683-250BXC22M10X20
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
BXC 22μF Capacitor 20% 500mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
250BXC22M10X20
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Series
    BXC
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Ripple Current
    500mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Length
    20mm