  • 250E2C5.5
250E2C5.5
advertisement
Manufacturer No:
250E2C5.5
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-250E2C5.5
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
250E2C5.5
Description:
Specialty Fuses V A Limiting 5.5kV
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
250E2C5.5
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 250E2C5.5.
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD®
  • Size / Dimension
    15.875Lx3.000W x 6.380 H 403.23mmx76.20mmx162.05mm
  • Feature
    Indicating
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Standard
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Transformer Protection
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    250A
  • Voltage - Rated AC
    5.5kV
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    80kA
  • Class Code
    E
  • Height
    162.052mm