  • 250VXR330MEFC30X25
250VXR330MEFC30X25
advertisement
Manufacturer No:
250VXR330MEFC30X25
HK JDW NO:
683-250VXR330MEFC30X25
Description:
VXR 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
250VXR330MEFC30X25
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    VXR
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    330μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 10kHz