  • 25A512-I/SN
25A512-I/SN
advertisement
Manufacturer No:
25A512-I/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-25A512-I/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
25A512-I/SN
Description:
8 Pin Memory IC 25A512 512 kb kb 6mm mm 8mA mA
Quantity:
In Stock : 6080
Step5Bar-code shipping tag
25A512-I/SN
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.7V~3V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    25A512
  • Pin Count
    8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    512Kb 64K x 8
  • Nominal Supply Current
    8mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Access Time
    50 ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    512 kb
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Height
    1.75mm
  • Length
    6mm
  • Width
    4.9mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA