  • 25LC160B-I/P
25LC160B-I/P
advertisement
Manufacturer No:
25LC160B-I/P
HK JDW NO:
536-25LC160B-I/P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
25LC160B-I/P
Description:
3/5V V Through Hole 8 Pin Memory IC 25LC160B 16 kb kb 9.27mm mm 6mA mA
Step5Bar-code shipping tag
25LC160B-I/P
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    25LC160B
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    16Kb 2K x 8
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Access Time
    100 ns
    5ms
  • Density
    16 kb
  • Standby Current-Max
    0.000005A
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    1000000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Data Retention Time-Min
    200
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Height
    3.3mm
  • Length
    9.27mm
  • Width
    6.35mm