  • 25LC160C-I/MS
25LC160C-I/MS
advertisement
Manufacturer No:
25LC160C-I/MS
HK JDW NO:
536-25LC160C-I/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
25LC160C-I/MS
Description:
Surface Mount 8 Pin Memory IC 25LC160C 16 kb kb 3mm mm 5mA mA
Quantity:
In Stock : 252
Step5Bar-code shipping tag
25LC160C-I/MS
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    25LC160C
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    16Kb 2K x 8
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Access Time
    100 ns
    5ms
  • Density
    16 kb
  • Standby Current-Max
    0.000001A
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    1000000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Data Retention Time-Min
    200
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm