  • 25LC320A-I/SN
25LC320A-I/SN
advertisement
Manufacturer No:
25LC320A-I/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-25LC320A-I/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
25LC320A-I/SN
Description:
Surface Mount 8 Pin Memory IC 25LC320A 32 kb kb 4.9mm mm 5mA mA
Quantity:
In Stock : 88
Step5Bar-code shipping tag
25LC320A-I/SN
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    25LC320A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    32Kb 4K x 8
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Access Time
    160 ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    32 kb
  • Standby Current-Max
    0.000001A
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    1000000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Data Retention Time-Min
    200
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Height
    1.25mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm