  • 25MXC33000MEFCSN30X50
25MXC33000MEFCSN30X50
advertisement
Manufacturer No:
25MXC33000MEFCSN30X50
HK JDW NO:
683-25MXC33000MEFCSN30X50
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXC 33000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.5A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 79
Step5Bar-code shipping tag
25MXC33000MEFCSN30X50
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXC
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.72489mA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.45
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.325A @ 10kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm