  • 25PEV330M10X10.5
25PEV330M10X10.5
advertisement
Manufacturer No:
25PEV330M10X10.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-25PEV330M10X10.5
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
25PEV330M10X10.5 Overview
In order to power systems, 2.5A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 20mOhm.In order for 125mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.There must be a rated (DC) voltage (URdc) of 25V.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
25PEV330M10X10.5 Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 25V
an operating temperature of -55°C~105°C
25PEV330M10X10.5 Applications
There are a lot of Rubycon 25PEV330M10X10.5 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
25PEV330M10X10.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PEV
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    330μF
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    125mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    125mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    10.3mm