  • 25PHV220M8X10.5
25PHV220M8X10.5
advertisement
Manufacturer No:
25PHV220M8X10.5
HK JDW NO:
683-25PHV220M8X10.5
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
25PHV220M8X10.5 Overview
For power systems, 2.9A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.A value of 22mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).For 145mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.A stable operating temperature is -55°C~135°C.
25PHV220M8X10.5 Features
2.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~135°C
25PHV220M8X10.5 Applications
There are a lot of Rubycon 25PHV220M8X10.5 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
25PHV220M8X10.5
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PHV
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Type
    Hybrid
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    145mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.9A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm