  • 25PK2200MEFC12.5X20
25PK2200MEFC12.5X20
advertisement
Manufacturer No:
25PK2200MEFC12.5X20
HK JDW NO:
683-25PK2200MEFC12.5X20
Package:
Radial, Can
Description:
PK 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2137
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
25PK2200MEFC12.5X20
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PK
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.725A @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm