  • 25PZA180M10X10
25PZA180M10X10
advertisement
Manufacturer No:
25PZA180M10X10
HK JDW NO:
683-25PZA180M10X10
Package:
Radial, Can
Datasheet:
25PZA180M10X10
Purchasing and Inquiry
25PZA180M10X10 Overview
Systems need 2.4A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 27mOhm, this electrical device works as follows.For 120mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
25PZA180M10X10 Features
2.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
25PZA180M10X10 Applications
There are a lot of Rubycon 25PZA180M10X10 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
25PZA180M10X10
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    PZA
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Type
    Polymer
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    180μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    120mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm