  • 25SEPF180M+TSS
25SEPF180M+TSS
advertisement
Manufacturer No:
25SEPF180M+TSS
HK JDW NO:
590-25SEPF180M+TSS
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
25SEPF180M+TSS Overview
System power is determined by 4.65A @ 100kHz ripple current on a high frequency.The device has an ESR of 16mOhm.The comp12nt with the pin number 12 remains in place.232.5mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.A dissipation factor of 12 % is significant for this part.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
25SEPF180M+TSS Features
4.65A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 16mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
25SEPF180M+TSS Applications
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
25SEPF180M+TSS
    Select All
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    900μA
  • Ripple Current
    4.65A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    232.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.65A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    12
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Series
    OS-CON™, SEPF
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm