  • 25SEPF180M
25SEPF180M
advertisement
Manufacturer No:
25SEPF180M
HK JDW NO:
590-25SEPF180M
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
25SEPF180M Overview
4.65A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.There is a 16mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.This comp12nt's pin number is 12.In order to fully perform its function, 232.5mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.There is a dissipation factor of 12 % for the part.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
25SEPF180M Features
4.65A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 16mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
25SEPF180M Applications
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
25SEPF180M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    OS-CON™, SEPF
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    900μA
  • Ripple Current
    4.65A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    232.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.65A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm