  • 25SVF180M
25SVF180M
advertisement
Manufacturer No:
25SVF180M
HK JDW NO:
590-25SVF180M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
25SVF180M
Purchasing and Inquiry
25SVF180M Overview
1.47A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.A value of 16mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).A ripple current @ Low Frequency is required for 73.5mA @ 120Hz to fully perform its function.A stable operating temperature is -55°C~125°C.
25SVF180M Features
1.47A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 16mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
25SVF180M Applications
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
25SVF180M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 25SVF180M.
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OS-CON™, SVF
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    73.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.47A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm