  • 25SVPD39M
25SVPD39M
advertisement
Manufacturer No:
25SVPD39M
HK JDW NO:
590-25SVPD39M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
25SVPD39M
Purchasing and Inquiry
25SVPD39M Overview
Systems need 664mA @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.A value of 45mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).In order for 33.2mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.Note that this part has a dissipation factor of 10 %.It is recommended to operate at -55°C~125°C for stable operation.
25SVPD39M Features
664mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
25SVPD39M Applications
Step5Bar-code shipping tag
25SVPD39M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 25SVPD39M.
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    OS-CON™, SVPD
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.195mA
  • Ripple Current
    2.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    33.2mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    664mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    11mm