  • 25SVPD47M
25SVPD47M
advertisement
Manufacturer No:
25SVPD47M
HK JDW NO:
590-25SVPD47M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
25SVPD47M
Purchasing and Inquiry
25SVPD47M Overview
943mA @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.The device has an ESR of 30mOhm.This comp12nt has a pin number of 12.In order to fully perform its function, 47.15mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.The dissipation factor for this part is 12 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~125°C.
25SVPD47M Features
943mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
25SVPD47M Applications
Step5Bar-code shipping tag
25SVPD47M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 25SVPD47M.
    FLAT
  • Number of Pins
    12
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    OS-CON™, SVPD
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    235μA
  • Ripple Current
    2.98A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    47.15mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    943mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    9mm