  • 25SVPF27MX
25SVPF27MX
advertisement
Manufacturer No:
25SVPF27MX
HK JDW NO:
590-25SVPF27MX
Purchasing and Inquiry
25SVPF27MX Overview
Systems need 2.45A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 40mOhm on this electrical device.6 remains in the place of the comp6nt with pin number [6.In order to fully perform its function, 122.5mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.Dissipation factor of the part is 12 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
25SVPF27MX Features
2.45A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
25SVPF27MX Applications
Step5Bar-code shipping tag
25SVPF27MX
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    FLAT
  • Number of Pins
    6
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Series
    OS-CON™, SVPF
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    27μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Size Code
    2121
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    135μA
  • Ripple Current
    2.45A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    122.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.45A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    2.45A
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    5.3mm