  • 25TRV330M10X10.5
25TRV330M10X10.5
advertisement
Manufacturer No:
25TRV330M10X10.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-25TRV330M10X10.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
TRV 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 510mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 416
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
25TRV330M10X10.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TRV
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    510mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    120mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    510mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    850mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    10.3mm