  • 25XR50KLF
25XR50KLF
advertisement
Manufacturer No:
25XR50KLF
HK JDW NO:
860-25XR50KLF
Package:
Datasheet:
25XR50KLF
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
25XR50KLF
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 25XR50KLF.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Resistive Material
    Cermet
  • Series
    25
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Packing Method
    TUBE
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Length
    5.08mm
  • Working Voltage
    300V
  • Rated Temperature
    70°C