  • 25YXG47MEFCTA5X11
25YXG47MEFCTA5X11
advertisement
Manufacturer No:
25YXG47MEFCTA5X11
HK JDW NO:
683-25YXG47MEFCTA5X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXG 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 105mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
25YXG47MEFCTA5X11
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    YXG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.01175mA
  • Ripple Current
    105mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    580mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    105mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    210mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm