  • 25YXH470MEFCT78X20
25YXH470MEFCT78X20
advertisement
Manufacturer No:
25YXH470MEFCT78X20
HK JDW NO:
683-25YXH470MEFCT78X20
Description:
YXH 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 577.5mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
25YXH470MEFCT78X20
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    69mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    577.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.05A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXH
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    470μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    577.5mA