  • 270X232A501B1A1
270X232A501B1A1
advertisement
Manufacturer No:
270X232A501B1A1
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
HK JDW NO:
221-270X232A501B1A1
Package:
Datasheet:
270X232A501B1A1
Description:
POT 500 OHM 1/4W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
270X232A501B1A1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    270
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Resistance
    500Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Round
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.626Dia x 0.375 H 15.9mmx9.53mm
  • Actuator Length
    1.000 25.40mm