  • 27PSB473KLB22N
27PSB473KLB22N
advertisement
Manufacturer No:
27PSB473KLB22N
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-27PSB473KLB22N
Package:
Datasheet:
27PSB473KLB22N
Description:
POT 47K OHM 1/5W CARBON LOG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
27PSB473KLB22N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    23, Citec
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    5%
  • Resistance
    47kOhm
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Voltage - Rated
    500V
  • Power Rating
    200mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Slotted
  • ELV
    Compliant
  • Bushing Thread
    M10
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Number of Gangs
    2
  • Actuator Length
    0.866 22.00mm