  • 28UL1007STRBRO250
28UL1007STRBRO250
advertisement
Manufacturer No:
28UL1007STRBRO250
Manufacturer:
Remington Industries
HK JDW NO:
670-28UL1007STRBRO250
Package:
Datasheet:
28UL1007STRBRO250
Description:
Quantity:
In Stock : 9060
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
28UL1007STRBRO250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Operating Temperature
    105°C
  • Packaging
    Spool
  • Feature
    Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Voltage
    300V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Jacket Color
    Brown
  • Conductor Strand
    7/36
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.046 (1.17mm)
  • Length
    250.0' 76.2m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.016 0.41mm