  • 293D105X0016A2TE3
293D105X0016A2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D105X0016A2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D105X0016A2TE3
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
293D105X0016A2TE3
Purchasing and Inquiry
293D105X0016A2TE3 Overview
The capacitor's ripple current is set to 90mA.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.This capacitor leaks 500nA current.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 4 %.Its tan delta is 0.04, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
293D105X0016A2TE3 Features
90mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
293D105X0016A2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D105X0016A2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Consumer
  • ABS
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
293D105X0016A2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9.3Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    500nA
  • Ripple Current
    90mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm