  • 293D156X0004A2TE3
293D156X0004A2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D156X0004A2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D156X0004A2TE3
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
293D156X0004A2TE3
Purchasing and Inquiry
293D156X0004A2TE3 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 3.4Ohm.
293D156X0004A2TE3 Features
293D156X0004A2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D156X0004A2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Avionics,
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
293D156X0004A2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Resistance
    3.4Ohm
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    0V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.4Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm