  • 293D225X9010B2TE3
293D225X9010B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D225X9010B2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D225X9010B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
293D225X9010B2TE3
Purchasing and Inquiry
293D225X9010B2TE3 Overview
In this case, 140mA is the ripple current of the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 4.6Ohm in this case.This capacitor leaks current at 0.0005mA.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
293D225X9010B2TE3 Features
140mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
293D225X9010B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D225X9010B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • ABS
  • General purpose
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
293D225X9010B2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    1V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.6Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Ripple Current
    140mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm