  • 293D225X9020A2TE3
293D225X9020A2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D225X9020A2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D225X9020A2TE3
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
293D225X9020A2TE3
Purchasing and Inquiry
293D225X9020A2TE3 Overview
A ripple current of 110mA is set on the capacitor.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 5.9Ohm.This capacitor leaks current 500nA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.
293D225X9020A2TE3 Features
110mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
293D225X9020A2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D225X9020A2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • ABS
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
293D225X9020A2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.9Ohm
  • Working Voltage
    20V
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    20V
  • Leakage Current
    500nA
  • Ripple Current
    110mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Ripple Current (AC)
    110mA
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm