  • 293D226X9010D2TE3
293D226X9010D2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D226X9010D2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D226X9010D2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
293D226X9010D2TE3
Purchasing and Inquiry
293D226X9010D2TE3 Overview
Set the capacitor's ripple current to 320mA.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.0.0022mA is the leakage current of this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
293D226X9010D2TE3 Features
320mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0022mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
293D226X9010D2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D226X9010D2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
293D226X9010D2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    1V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.0022mA
  • Ripple Current
    320mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm