  • 293D335X96R3B2TE3
293D335X96R3B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D335X96R3B2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D335X96R3B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
293D335X96R3B2TE3
Purchasing and Inquiry
293D335X96R3B2TE3 Overview
It is set to 120mA for the ripple current of the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.A capacitor like this leaks current 0.0005mA.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
293D335X96R3B2TE3 Features
120mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
293D335X96R3B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D335X96R3B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
293D335X96R3B2TE3
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Ripple Current
    120mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.5mm