  • 293D475X9004A2TE3
293D475X9004A2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D475X9004A2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D475X9004A2TE3
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
293D475X9004A2TE3
Purchasing and Inquiry
293D475X9004A2TE3 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 6.3Ohm in this case.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.
293D475X9004A2TE3 Features
the dissipation factor is 6 %
293D475X9004A2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D475X9004A2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • ABS
  • Automotive ECU
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
293D475X9004A2TE3
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Resistance
    6.3Ohm
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    0V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6.3Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm