  • 293D475X9025D2TE3
293D475X9025D2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D475X9025D2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D475X9025D2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
293D475X9025D2TE3
Purchasing and Inquiry
293D475X9025D2TE3 Overview
A ripple current of 340mA is set on the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 1.3Ohm in this case.A capacitor like this leaks current 0.0012mA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
293D475X9025D2TE3 Features
340mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0012mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
293D475X9025D2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D475X9025D2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Computer
  • Consumer
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
293D475X9025D2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    200kV
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.3Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Leakage Current
    0.0012mA
  • Ripple Current
    340mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm