  • 293D685X0020B2TE3
293D685X0020B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D685X0020B2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D685X0020B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
293D685X0020B2TE3
Purchasing and Inquiry
293D685X0020B2TE3 Overview
There is a ripple current of 180mA set on the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.The leakage current of this capacitor is 0.0014mA. A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
293D685X0020B2TE3 Features
180mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0014mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
293D685X0020B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D685X0020B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Computer
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
293D685X0020B2TE3
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    0.0014mA
  • Ripple Current
    180mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm