  • 298D225X0010M2T
298D225X0010M2T
advertisement
Manufacturer No:
298D225X0010M2T
HK JDW NO:
874-298D225X0010M2T
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
298D225X0010M2T
Purchasing and Inquiry
298D225X0010M2T Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 10Ohm.This capacitor has a dissipation factor of 10 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.1.
298D225X0010M2T Features
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
298D225X0010M2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 298D225X0010M2T applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Computer
  • General purpose
  • Avionics,
  • Industrial
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
298D225X0010M2T
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    850μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    M
  • Height
    900μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm