  • 299D685X9025CB1
299D685X9025CB1
advertisement
Manufacturer No:
299D685X9025CB1
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-299D685X9025CB1
Package:
Radial - 3 Leads
Datasheet:
299D685X9025CB1
Description:
6.8μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 1.5μA Bulk Radial - 3 Leads
Step5Bar-code shipping tag
299D685X9025CB1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 3 Leads
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TANTALEX®, 299D
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.230W 7.10mmx5.84mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Type
    Conformal Coated
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.5μA
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    9.65mm
  • Height Seated (Max)
    0.380 9.65mm
  • Length
    4.75mm
  • Width
    7.1mm