  • 2EZ14D/TR8
2EZ14D/TR8
advertisement
Manufacturer No:
2EZ14D/TR8
HK JDW NO:
523-2EZ14D/TR8
Datasheet:
2EZ14D/TR8
Description:
5.5Ohms ±20% 14V 500nA @ 10.6V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
2EZ14D/TR8
    2
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Impedance
    5.5Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 10.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    2W
  • Impedance-Max
    5.5Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    14V
  • Zener Voltage
    14V