  • 2EZ5.6D2E3/TR12
2EZ5.6D2E3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
2EZ5.6D2E3/TR12
HK JDW NO:
523-2EZ5.6D2E3/TR12
Datasheet:
2EZ5.6D2E3/TR12
Description:
ZENER DIODE 2.5Ohm ±2% 5μA @ 2V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
2EZ5.6D2E3/TR12
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    2W
  • Impedance-Max
    2.5Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%