  • 2EZ56D/TR12
2EZ56D/TR12
advertisement
Manufacturer No:
2EZ56D/TR12
HK JDW NO:
523-2EZ56D/TR12
Datasheet:
2EZ56D/TR12
Description:
ZENER DIODE 55Ohm ±20% 500nA @ 42.6V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
2EZ56D/TR12
  • Lifecycle Status
    LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    2EZ56
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 42.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    2W
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    56V