  • 2N7002DW-7-F
2N7002DW-7-F
advertisement
Manufacturer No:
2N7002DW-7-F
HK JDW NO:
233-2N7002DW-7-F
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
2N7002DW-7-F
Description:
MOSFET 2N-CH 60V 0.23A SOT-363
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2N7002DW-7-F
    7 ns
  • Power - Max
    310mW
  • FET Type
    2 N-Channel (Dual)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    7.5 Ω @ 50mA, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    50pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    230mA
  • Continuous Drain Current (ID)
    115mA
  • Threshold Voltage
    2V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    0.115A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    70V
  • Dual Supply Voltage
    60V
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • FET Feature
    Standard
  • Nominal Vgs
    2 V
  • Feedback Cap-Max (Crss)
    5 pF
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2007
  • Number of Terminations
    6
  • Resistance
    7.5Ohm
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Current Rating
    115mA
  • Number of Elements
    2
  • Number of Channels
    2
  • Power Dissipation
    200mW