  • 2R5SVPE390MX
2R5SVPE390MX
advertisement
Manufacturer No:
2R5SVPE390MX
HK JDW NO:
590-2R5SVPE390MX
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
2R5SVPE390MX Overview
3.15A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 15mOhm.Pin number 6 remains attached to a comp6nt.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 157.5mA @ 120Hz so it is able to operate properly.There is a dissipation factor of 12 % for the part.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
2R5SVPE390MX Features
3.15A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2R5SVPE390MX Applications
Step5Bar-code shipping tag
2R5SVPE390MX
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Number of Pins
    6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    OS-CON™, SVPE
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    2421
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    700μA
  • Ripple Current
    3.86A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    157.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.15A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    3.86A
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    5.3mm