  • 2R5TPE220MIB
2R5TPE220MIB
advertisement
Manufacturer No:
2R5TPE220MIB
HK JDW NO:
590-2R5TPE220MIB
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
2R5TPE220MIB
Purchasing and Inquiry
2R5TPE220MIB Overview
There is 1.7A ripple current measured in the part.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 18mOhm.It is capable of supporting leakage currents of 55μA.Capacitance is 220μF when it operates.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 2.5V.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.
2R5TPE220MIB Features
1.7A ripple current
a 18mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 55μA
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
2R5TPE220MIB Applications
  • Smart phone
  • Power supplies
  • Tablets
  • Notebook
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
2R5TPE220MIB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    POSCAP™ TPE
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ-500KHZ
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    55μA
  • Ripple Current
    1.7A
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D2E
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm