  • 2R5TPE330M9
2R5TPE330M9
advertisement
Manufacturer No:
2R5TPE330M9
HK JDW NO:
590-2R5TPE330M9
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
2R5TPE330M9
Purchasing and Inquiry
2R5TPE330M9 Overview
Measured ripple current for the part is 3.9A.A high standard of efficiency requires a 9mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).82.5μA leakage current is supported.Capacitance is 330μF, so it operates with no capacitance.The voltage rating of the DC is 2.5V to ensure reliability.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.The maximum height seated of 0.079 2.00mm°C enables stable operation.
2R5TPE330M9 Features
3.9A ripple current
a 9mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 82.5μA
with a capacitance of 330μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
2R5TPE330M9 Applications
Step5Bar-code shipping tag
2R5TPE330M9
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    Molded
  • Terminal Finish
    Palladium/Gold (Pd/Au)
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm @ 100kHz
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    82.5μA
  • Ripple Current
    3.9A
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D2E
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm