  • 2R5TPE680MFL
2R5TPE680MFL
advertisement
Manufacturer No:
2R5TPE680MFL
HK JDW NO:
590-2R5TPE680MFL
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
2R5TPE680MFL
Purchasing and Inquiry
2R5TPE680MFL Overview
There is 3.1A ripple current measured in the part.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 15mOhm @ 100kHz.The leakage current of 170μA can be supported.680μF is the capacitance of the device.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 2.5V.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.In the seated position, it has a maximum height of 0.118 3.00mm°C, so it is stable under all conditions.
2R5TPE680MFL Features
3.1A ripple current
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 170μA
with a capacitance of 680μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
2R5TPE680MFL Applications
Step5Bar-code shipping tag
2R5TPE680MFL
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    Molded
  • Terminal Finish
    Palladium/Gold (Pd/Au)
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    170μA
  • Ripple Current
    3.1A
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %