  • 2SCR372PT100Q
2SCR372PT100Q
advertisement
Manufacturer No:
2SCR372PT100Q
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-2SCR372PT100Q
Package:
TO-243AA
Purchasing and Inquiry
2SCR372PT100Q Overview
In this device, the DC current gain is 120 @ 100mA 5V, which is calculated by taking the ratio of the base current to collector current and dividing transistor by two.When VCE saturation is 300mV @ 50mA, 500mA, transistor means Ic has reached transistors maximum value (saturated).The base voltage of the emitter can be kept at 6V to achieve high efficiency.Parts of this part have transition frequencies of 220MHz.Single BJT transistor is possible to have a collector current as low as 700mA volts at Single BJT transistors maximum.
2SCR372PT100Q Features
the DC current gain for this device is 120 @ 100mA 5V
the vce saturation(Max) is 300mV @ 50mA, 500mA
the emitter base voltage is kept at 6V
a transition frequency of 220MHz
2SCR372PT100Q Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor 2SCR372PT100Q applications of single BJT transistors.
  • Driver
  • Muting
  • Inverter
  • Interface
Step5Bar-code shipping tag
2SCR372PT100Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    FLAT
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Transistor Application
    AMPLIFIER
  • Gain Bandwidth Product
    220MHz
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    NPN
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    300mV
  • Max Collector Current
    700mA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    120 @ 100mA 5V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1μA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    300mV @ 50mA, 500mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    120V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    700mA
  • Transition Frequency
    220MHz
  • Collector Base Voltage (VCBO)
    120V
  • Emitter Base Voltage (VEBO)
    6V