  • 2SEPC2700M+T
2SEPC2700M+T
advertisement
Manufacturer No:
2SEPC2700M+T
HK JDW NO:
590-2SEPC2700M+T
Purchasing and Inquiry
2SEPC2700M+T Overview
5.56A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 10mOhm, this electrical device works as follows.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 278mA @ 120Hz to function properly.Dissipation factor of 10 % is important to note for the part.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
2SEPC2700M+T Features
5.56A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2SEPC2700M+T Applications
Step5Bar-code shipping tag
2SEPC2700M+T
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.35mA
  • Ripple Current
    5.56A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    278mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.56A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    13mm